463299-2022 - ÄndringSverige-Vaxholm: Anläggningsarbete
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vaxholms kajer, Etapp 2 och 3
Referensnummer: KS 2022/112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vaxholms stad kommer att renovera samtliga kajer under perioden 2022 – 2026, uppdelat i flera etapper och flera entreprenader, preliminär 3 st. Det sammanlagda värdet av alla etapperna uppskattas till ca 300 Mkr. Denna upphandling, Etapp 2 & 3, Mark- och grundläggnings entreprenad påbörjades hösten 2021; sista etappen kommer att upphandlas efter beslut av Kommunstyrelsen.
Entreprenaden planeras att påbörjas tredje kvartalet 2023 och färdigställas avseende mark och anläggningsdelen under andra kvartalet 2025 vilket medför vinterförhållanden under större delen av entreprenaden.
Upphandlingen är en samordnad upphandling tillsammans med Roslagsvatten AB. Av ingående arbeten ansvarar Roslagsvatten för arbeten kopplad till VA.