Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra och köp av linjära schaktlådor
Referensnummer: UH-2022-37
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser hyra av linjär schaktlådor i avsedd storlek för arbete i schakt vid förläggning av rör i mark, samt option att köpa linjär schaktlåda.
Upphandlingen kommer att utmynna i ett ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 13 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En ungefärlig uppskattning av omfattningen är att vid varje projekt hyrs vanligtvis tre lådor och sett över ett års tid hyrs i genomsnitt sex lådor per månad. Kunden förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden.