463334-2019 - PlaneringSverige-Märsta: Byggnation av badrum
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering och stambyte av fem fastigheter i Sigtuna kommun
Referensnummer: UH-2019-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211310 Byggnation av badrum
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser en totalentreprenad enligt ABT06 för renovering samt stambyte av fem (5) stycken fastigheter inom Sigtuna kommun utan kvarboenden, totalt 203 stycken lägenheter. Stambyte avser såväl köks- som badrumsstammar inklusive total badrumsrenovering. Övrig renovering avser takarbeten samt byte av fönster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 130 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211310 Byggnation av badrum, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331210 Installation av ventilation, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421132 Montering av fönster, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen