Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensartiklar inkl förskrivning till hemmet 2018 SLL520.
Referensnummer: 17/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inkontinensartiklar och är indelad i flera produktavsnitt. Avropande enheter är Stockholms läns landstings förvaltningar, bolag och stiftelser (SLL) samt upphandlad distributör för förbrukningshjälpmedel i hemmet. Utöver detta har TioHundra AB, Capio S:t Görans Sjukhus samt de leverantörer som SLL har vårdavtal med rätt att avropa förutsatt att detta är avtalat. Dessutom har vissa kommuner rätt att avropa.
Kompletta förfrågningsunderlaget finns tillgängligt på www.upphandling.sll.se 21.11.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141621 Inkontinensset, 85142400 Hemleverans av inkontinensprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen