Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationstextilier 2018.
Referensnummer: 17/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser tillhandahållande av Operationstextilier 2018 till Landstinget i Kalmar län (nedan kallat Landstinget) enligt beskrivning i Kravspecifikation och Avtalsmall. Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141420 Operationshandskar, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen