See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: 4st BAS-P handläggare till program PBI+
Beskrivning: Swedavia söker nu fyra stycken handläggare för Bas-P frågor i projekt där Swedavia behåller Bas-P. Handläggarna kommer främst att arbeta i utpekade projekt inom program PBI+, men även andra projekt på Arlanda flygplats alt Swedavias övriga flygplatser kan bli aktuella. BAS-P handläggaren fyller en nyckelfunktion inom projektledningen för att ta vidare framtagen lösning. Handläggaren kommer ingå i en Bas-P funktion ihop med handläggare i programmet T5 PBI:s övriga projekt och jobba utifrån Swedavias arbetssätt. På programnivå finns arbetsmiljöresurser som arbetar med projektövergripande frågor och ett nära samarbete med dessa resurser krävs i uppdraget. Uppdrag där annan part är utsedd Bas-P/U och konsulten verkar som byggherrens arbetsmiljöspecialist med uppdrag att följa upp Bas-P/U kan förekomma. Uppskattad omfattning per uppdrag är 80-100% och uppdragen kräver närvaro på plats Arlanda flygplats 50% eller mer av denna tid. Uppdrag ska påbörjas 2026-08-01 (eller tidigare efter dialog och överenskommelse) och kommer pågå i 24 månader från startdatum, därefter har beställaren option på att förlänga uppdraget med maximalt 12 månader i taget i 24 månader.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: BAS-P handläggare (Bygg & Installation) till program PBI+
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131780:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: BAS-P handläggare (Ombyggnation) till program PBI+
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131780:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: BAS-P handläggare (Mark & Anläggning) till program PBI+
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131780:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: BAS-P handläggare till program PBI+
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131780:Lot:4