463469-2020 - ResultatSverige-Landskrona: Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem OMS
Referensnummer: 2020/463
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett verksamhetssystem för Omsorgsförvaltningen, Landskrona stad.
Systemet ska ha funktioner för att stödja förekommande processer samt omfatta verktyg för planering, avvikelser, digital läkemedelssignering samt tids- och insatsrapportering.
Antagen leverantör ska ansvara för support, underhåll, uppdateringar, uppgradering, m.m. Systemet ska installeras på Stadens servrar.
Avtalstiden är fyra (4) år med möjlighet att förlänga avtalet i upp till tolv (12) år med två (2) år i taget. Total avtalstid inklusive eventuella förlängningar är 16 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48814200 Patientadministrativt system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Antagen leverantör ska ansvara för support, underhåll, uppdateringar, uppgradering, m.m. Systemet ska installeras på Stadens servrar.
Upphandlingen avser ett verksamhetssystem Omsorgsförvaltningen (OMS), Landskrona stad.
Anbudssökanden ska ansvara för support, underhåll, uppdateringar, uppgradering, m.m. Systemet ska installeras på Stadens servrar.
Systemet ska ha funktionalitet för Stadens samtliga användare. Staden har idag ca. 2000 användare inom 30 olika professioner (roller). Antalet användare kan komma att förändras.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.