463560-2020 - ResultatSverige-Stockholm-Globen: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal med tekniska konsulter
Referensnummer: 2.4.1-1913-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upprättande av ramavtal med tekniska konsulter och därtill hörande konsulter inom olika teknikområden.
Konsulten ska för Beställarens räkning bland annat leda nybyggnationer, ombyggnationer, tillbyggnader, renoveringar, utredningar, miljökonsekvensbeskrivningar, projektering, gestaltningsarbete, slutbesiktningar, mätningar och skadeutredningar under ramavtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen