463592-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gas för Laborativa miljöer.
Referensnummer: 17021/UF, 2-1311/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende leverans av gaser i flaska, flaskpaket, kärl och tankar. Avtalet omfattar även dragning av rör och annan installationsuppdrag associerat med leverans av gas.
Upphandlingens omfattning:
Karolinska Institutet (KI) har ett behov av gas till sina laboratorier och sin forskningsverksamhet.
Upphandlingen är indelad i följande anbudsområden (AO): Varukorg 1: Gas i cylinder (flaskor och flaskpaket), Varukorg 2: Kolsyreis, Varukorg 3: Flytande gas (fristående kärl och fasta tankar).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan till upphandling:
Karolinska Institutet, i fortsättningen kallad KI, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivaren, att inkomma med anbud avseende ramavtal för Gas i laborativa miljöer.
Upphandlingen är indelad i följande anbudsområden (AO): Varukorg 1: Gas i cylinder (flaskor och flaskpaket), Varukorg 2: Kolsyreis, Varukorg 3: Flytande gas (fristående kärl och fasta tankar),
Varukorg 4. Utrustning, tillbehör och tjänster.
KI avser att teckna ramavtal med det antal leverantörer som klarar kvalificeringskraven för respektive varukorg och utvärderingssteget för respektive varukorg.
Anbud kan lämnas på en eller på flera varukorgar.