Region Värmland avser att upphandla två (2) nya bussregistrerade fordon samt option på ytterligare ett (1) fordon.
Fordonen ska ha minst arton (18) fasta sittplatser samt vara anpassade för transport av rullstolar och bårar för beställarens behov. Fordonen ska även vara utrustade med medicinteknisk utrustning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fordonsanskaffning