See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: RAMAVTAL - Lokalvårdstjänster inom Kopparstadens fastighetsbestånd
Beskrivning: Lokalvårdstjänster med återkommande kvalitetskontroller enligt INSTA 800 inom följande delar: A. Trapphus, kategoriboende, bovärdskontor, tvättstugor B. Lägenheter (flytt- samt reparationsstädning) C. Verksamhetslokaler för Kopparstadens interna verksamhet Avtalsperioden är 2024-03-01-2026-02-28 med option på 1+1 år. Anbud får lämnas på en eller flera delar. Ramavtal kommer att tecknas med en leverantör per del. En och samma leverantör kommer dock endast att tilldelas maximalt en del.
Intern identifierare: Ä2023-6227
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ramavtal för lokalvårdstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtal för lokalvårdstjänster - del A Trapphus mm
Beskrivning: Leverantören ska enligt avtalets handlingar utföra lokalvård av trapphus, kategoriboende, bovärdskontor, tvättstugor och kvarterslokaler i Kopparstadens fastighetsbestånd. Uppdraget omfattar dels regelbunden lokalvård enligt fastställda intervaller, dels lokalvård efter avrop såsom storstädning, fönsterputs och golvvård. Lokalvårdens kvalitet kommer regelbundet att kontrolleras enligt ”SS INSTA 800-1:2018 Städkvalitet – Del 1: System för fastställande och bedömning av städkvalitet” (INSTA 800), se punkt 7.1.
Ytterligare klassificering (cpv): 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ramavtal för lokalvårdstjänster - del B Lägenheter
Beskrivning: Leverantören ska enligt avtalets handlingar utföra flytt- och reparationsstädning av lägenheter efter avrop i Kopparstadens fastighetsbestånd. I uppdraget ingår även att kunna tillhandahålla en dedikerad resurs i två dagar (16 timmar) vid månadsskifte. Avrop av denna resurs sker senast två (2) veckor innan behov. Lokalvårdens kvalitet kommer regelbundet att kontrolleras enligt ”SS INSTA 800-1:2018 Städkvalitet – Del 1: System för fastställande och bedömning av städkvalitet” (INSTA 800), se punkt 7.1.
Huvudklassificering (cpv): 90911100 Städning av bostäder
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Ramavtal för lokalvårdstjänster - del C Verksamhetslokaler
Beskrivning: Leverantören ska enligt avtalets handlingar utföra lokalvård på Kopparstadens huvudkontor (HK), Västermalmsvägen 26 och i Kopparstadens Bobutik, Stigaregatan 3B i Falun. Uppdraget omfattar dels regelbunden lokalvård enligt fastställda intervaller, dels lokalvård efter avrop såsom storstädning, fönsterputs och golvvård. Lokalvårdens kvalitet kommer regelbundet att kontrolleras enligt ”SS INSTA 800-1:2018 Städkvalitet – Del 1: System för fastställande och bedömning av städkvalitet” (INSTA 800), se punkt 7.1.
Huvudklassificering (cpv): 90919200 Kontorsstädning