463649-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Skoladministrativt system.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Skoladministrativt system för Jönköpings kommun och samverkande kommuner.
Inledning:
Jönköpings kommun med samverkande kommuner (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende skoladministrativt system.
Inom Region Jönköpings län som etablerades 2015 finns ett e-råd vilket startade upp 2013 innan regionen blev etablerad. Inom e-rådet har översyn av Skoladministrativt system för regionens kommuner varit en prioriterat område. Redan hösten 2013 påbörjades ett arbete med att processkartlägga skolformerna Fsk, grundskola, gymnasieskola, Vuxenutbildning och Kulturskola. Detta arbete lyftes in i SKL:s arbete med att ta fram en nationell kravspecifikation, där man begränsade sig till skolformerna Fsk, grundskola och gymnasieskola. Efter att det arbetet avslutades har regionen kompletterat arbetet med fritidshem, vuxenutbildning, kulturskola, naturbruksgymnasium samt elevresor/skolskjuts.
Systemen kommer att implementeras efter hand i kommunerna. En preliminär plan med tider för implementering presenteras tillsammans med kravspecifikationen i upphandlingens nästa steg. Implementeringsplanen kommer att fastställas med Leverantör och respektive kommun.
Jönköpings kommuns upphandlingsavdelning har fått uppdraget att samordna och genomföra denna upphandling.
Utav regionens 13 kommuner och regionkommunen så kommer upphandlingen att omfatta följande kommuner:
Kommun.
Skoladministrativt system:
Aneby,
Ja,
Eksjö,
Habo,
Jönköping,
Mullsjö,
Nässjö,
Sävsjö,
Tranås,
Nej,
Vetlanda,
Regionen,
Ja.
Regionen består idag av ca 285 000 invånare med en ungefärlig fördelning av elever enligt Bilaga 1.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU) med ett Förhandlat förfarande.
Det är upp till Beställaren att avgöra huruvida förhandling ska ske eller ej. I det fall förhandling upptas sker detta med Leverantörerna för att anpassa anbuden till de krav (t.ex. systemintegrationer, funktionella anpassningar) på kontraktsföremålet som har angetts i annonsen och i förfrågningsunderlaget. Målet är att få fram det bästa anbudet enligt de tilldelningskriterier som anges i förfrågningsunderlaget. Förhandling äger inte rum under kvalificeringsfasen.
Antal leverantörer i anbudsgivningen:
Efter kvalificering kommer alla kvalificerade leverantörer att inbjudas till anbudsgivning.
Avtalsstart:
Preliminärt kommer Jönköpings kommun att vara pilotprojekt med start hösten 2017.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48219300 Programvara för administration, 48000000 Programvara och informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner