46367-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare och besiktning avseende byggnation samt renovering av bro
Referensnummer: KS 2022/0884
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal fackområde 6 för tekniska konsulter för allmän platsmark i Lunds kommun.
Volym och takvolym
Beställaren uppskattar behovet av konsulttjänster inom fackområdet till ett sammanlagt värde om 1,5 Mkr för hela avtalsperioden inklusive optioner. Takvolym för avtalsperioden inklusive optioner uppskattas till 2 Mkr. För det fall föreskriven takvolym uppnås äger beställaren rätt att häva ramavtalet, se nedan under AUC.8 Hävning.Beställaren garanterar ingen volym och det noteras särskilt att större projekt och/eller projekt av speciell karaktär, kan komma att upphandlas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen