463694-2026 - Resultat
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – OPTO 2.0 - Upprättande av bygghandling och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad för sträckorna: Söderhamn-Hudiksvall och Hudiksvall-Sundsvall
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOPTO 2.0 - Upprättande av bygghandling och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad för sträckorna: Söderhamn-Hudiksvall och Hudiksvall-Sundsvall
BeskrivningUpphandlingen avser framtagande av förfrågningsunderlag och upprättande av bygghandling för utförandeentreprenad avseende förläggning av ny optokabelanläggning, dvs. multidukt för blåsfiber för två huvuddelar. Dels längs järnvägssträckan Söderhamn - Hudiksvall (huvuddel 1) och dels längs järnvägssträckan Hudiksvall - Sundsvall (huvuddel 2) inklusive leverans av förvaltningsdata för respektive huvuddel efter slutbesiktning efter respektive huvuddel.
Intern identifierareKOM-419949
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOPTO 2.0 - Upprättande av bygghandling och framtagande av förfrågningsunderlag för utförandeentreprenad för sträckorna: Söderhamn-Hudiksvall och Hudiksvall-Sundsvall