Officiellt namn: Statens fastighetsverk Postadress: Box 2263 Ort: Stockholm Postnummer: SE-103 16 Land: Sverige Att: Anna Sivert E-post:anna.sivert@sfv.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal skogsvårdstjänster planta och plantering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige. Delar av Norrbotten, Jämtland och Västerbotten.
Nuts-kodSE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Statens fastighetsverk (SFV) och Fortifikationsverket (FORTV), gemensamt Myndigheterna, genomför en gemensam upphandling av ramavtal skogsvårdstjänster planta och planering. En tidigare upphandling på området ligger för närvarande under överprövning i Förvaltningsrätten. Förberhåll om att avbryta denna upphandling om beslut går emot Myndigheterna. Avser delar av Västerbotten, Jämtland och Norrbotten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
77200000 Skogstjänster, 77231600 Skogsplantering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.