Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: ja
Officiellt namn: Piteå Renhållning och Vatten AB Nationellt registreringsnummer: 556057-1274 Postadress: Garagevägen 3 Ort: Öjebyn Postnummer: SE-943 31 Land: Sverige
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Pireva – Biologisk behandling av matavfall 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Piteå. Behandling av matavfall förutsätts ske på anbudsgivarens anläggning.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal för biologisk behandling av matavfall.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90500000 Avfallstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.