46382-2023 - ResultatSverige-Karlshamn: Undervisning och utbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning - förare och transport
Referensnummer: 2022/2683
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkerställa kommunens behov av efterfrågad utbildning under avtalsperioden inom gymnasieskolans fordonsprogram med inriktning transport samt vuxenutbildningens förarutbildningar.
Utbildning för gymnasiet som upphandlad är Fordons- och transportprogrammet årskus 2-3
För vuxenutbildningen i Karlshamn är det Yrkesförare Godstransport samt persontransport inom fordons- och transportprogrammet.  Leverantören ska även kunna leverera kurser inom godstransport specialisering, validering och orienteringskurser.
Baserat på tidigare år har Vägga Gymnasieskola ca 43 st antal elever som är antagna på utbildningen.  Beställaren förbinder sig inte att utta en viss volym under avtalstiden. Utbildningsanordnaren förbinder sig att leverera beställarens faktiska behov.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För vuxenutbildningen i Karlshamn är det Yrkesförare Godstransport samt persontransport inom fordons- och transportprogrammet.  Leverantören ska även kunna leverera kurser inom godstransport specialisering, validering och orienteringskurser.