463872-2026 - Resultat
Sverige – Eldistributions- och reglerutrustning – Upphandling projekt regionnät
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling projekt regionnät
Beskrivning: Öresundskraft kommer under de närmaste åren fortsätta investera och utveckla sitt elnät för att möta framtidens krav på ett driftsäkert och robust elnät. För att klara ökande investeringsbehov kommer beställaren behöva erfarna entreprenörer som genom nära samarbete kan säkerställa ett robust och smart elnät med minsta möjliga miljöpåverkan. Beställarens elnät finns i nordvästra Skåne i huvudsak i Helsingborg, Ängelholm och Bjuvs kommuner. Projekt inom ramavtalet kommer att avropas som totalentreprenader (ABT06) där entreprenören har ett helhetsansvar för genomförandet. I omfattningen ingår nybyggnation, om- och tillbyggnad av fördelningsstationer, 6-145 kV med tillhörande mark-, byggnads- och elarbeten samt kabel- och luftlednings entreprenader, 36-145 kV. Övervägande delen nybyggnation- och kabel entreprenader kommer att vara 145 kV.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104910:Lot:1