463991-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster.
Referensnummer: UE/170187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Värmland ämnar upphandla konsulttjänster.
Upphandlingen syftar till att säkra tillgången av leverantörer med ett brett utbud av kompetens inom nedanstående områden för att kunna avropa Konsulter enligt på kompetensnivå 3, 4 och 5.
Systemutveckling och systemförvaltning:
Efterfrågade roller:
— Systemutvecklare,
— Systemförvaltare,
— Configuration Manager.
IT-Arkitektur, Efterfrågade roller enligt IASA.
— Verksamhetsarkitekt,
— Enterprisearkitekt,
— Lösningsarktitekt,
— Mjukvaruarkitekt,
— Infrastrukturarkitekt.
Testledare/projektledare:
— Projektledare,
— Testledare.
Verksamhetsutveckling och krav:
— Kravhantering och kravanalys,
— Metodstöd,
— Modelleringsledare,
— Verksamhetsanalytiker.
Beräknad avtalslängd är fyra (4) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen