Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Additiv tillverkning och konsultstöd.
Referensnummer: 2017/1566 A 24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för additiv tillverkning av metallföremål genom Selektiv Laser Smältning (SLM). Leverantören ska även tillhandahålla avancerat konsultstöd för materialanalyser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73100000 Forskning och experimentell utveckling, 73200000 FoU-rådgivning, 73300000 Planering och genomförande av forskning och utveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen