464004-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster i planprocessen.
Referensnummer: KS17.843
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen kan omfatta allt från översiktsplanearbete till detaljplaner samt planutredningar. Beställaren bedömer att det kan röra sig om ca 1-2 fördjupningar/program och 4-6 detaljplaner per år.
Angivet beräknat behov av tjänster enligt ovan baserar sig på tidigare års erfarenheter och beräknat framtida behov och lämnas utan förbindelse. Konsulten ska med hjälp av instruktioner och leveranser av underlag från beställaren självständigt kunna leda projekt och ta fram planhandlingar med mera för planprojekt samt delta i planprocessen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Angivet beräknat behov av tjänster enligt ovan baserar sig på tidigare års erfarenheter och beräknat framtida behov och lämnas utan förbindelse. Konsulten ska med hjälp av instruktioner och leveranser av underlag från beställaren självständigt kunna leda projekt och ta fram planhandlingar med mera för planprojekt samt delta i planprocessen. Projektspråket är svenska. Projekten kommer att genomföras i nära samarbete med ansvariga tjänstemän. Uppgifter om rutiner och förslag till arbetssätt för konsulten är utifrån beställarens nuvarande intentioner och uppfattning om hur arbetet ska bedrivas. Beställaren förbehåller sig rätten att, även efter det att enskilt projekt har avropats, ändra angivna timtal för projektets genomförande eller helt avbryta påbörjad konsulttjänst, om ändrade politiska beslut tas.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att kommunen vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat. Även då olika projekt ska genomföras med flera inblandade upphandlande myndigheter kan tjänster som ramavtalet berör upphandlas separat. Kommunen förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år, villkor enligt AUC.4. Ramavtal kommer att tecknas med minst tre (3) konsultföretag under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in.
Lerums kommun lämnar ingen förpliktelse för volymen av avrop. Under det senaste året har kommunen avropat konsulttjänster inom kategorin för ca. 1 200 000 SEK per år.