Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Datorklienter
Referensnummer: 2019/410
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Soltak AB upphandlar i denna upphandling ett ramavtal med en (1) leverantör gällande datorklienter och användarnära datorhårdvara i den egna verksamheten men ska även kunna erbjuda sådana produkter och tillhörande tjänster, genom exempelvis uthyrning eller överlåtelse, till de ägarkommuner och förbund som är delaktiga i Soltaks IT-samarbete.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30213000 Persondatorer, 30213500 Handdatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SOLTAK AB upphandlar i denna upphandling ett ramavtal med en (1) leverantör gällande datorklienter och användarnära datorhårdvara i den egna verksamheten men ska även kunna erbjuda sådana produkter och tillhörande tjänster, genom exempelvis uthyrning eller överlåtelse, till de ägarkommuner och förbund som är delaktiga i Soltaks IT-samarbete.