464032-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kreativ kommunikation med digitalt fokus.
Referensnummer: 2017/0458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser kreativa kommunikationstjänster med digitalt fokus för AB Östgötatrafiken (Östgötatrafiken). Syftet med uppdraget är att genom tydlig och pedagogisk kommunikation göra vardagen lite enklare för länets invånare samt utveckla och säkerställa Östgötatrafikens varumärke, vilket kräver varierande och komplexa tjänster inom kommunikation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av tjänsten:
Östgötatrafiken söker en byrå som har kreativ höjd och som brinner för att vara med och bidra med effektiv och kreativ kommunikation till våra målgrupper. Vårt erbjudande till kunderna är en enkel och fungerande resa, förenat med en positiv upplevelse. Utformningen av våra tjänster ska dessutom bidra till ett klimatpositivt samhälle. För att byrån ska kunna göra ett bra jobb krävs därför ett genuint intresse för hållbarhet och samhällsfrågor.
Upphandlingen avser kreativa kommunikationstjänster med ett starkt digitalt fokus. Byrån vi söker ska ta sin utgångspunkt i digitala och sociala medier och finner det självklart att tänka och andas ”digital first”.
Det digitala fokuset är självklart för vår kommunikation och har så varit under ett antal år. Det gör att vi söker en byrå som ligger i digital framkant och som kan leda och stödja oss i det fortsatta arbetet med den ständigt pågående digitala transformationen. Allt arbete som skapas ska utgå från digitala förutsättningar och byrån ska kunna producera för alla relevanta digitala kanaler. Alla våra kunder är dock inte digitala och eftersom Östgötatrafiken är en leverantör av samhällskritiska tjänster behöver de digitala produktionerna ofta även kompletteras med material i analoga kanaler. Vi söker en byrå som har hög kunskap om hur information ska anpassas för optimal tillgänglighet för alla, även för personer från andra kulturer och för personer med funktionsvariation.
Syftet med uppdraget är att genom tydlig och pedagogisk kommunikation göra vardagen enklare för Östergötlands invånare. Tillsammans ska vi arbeta för att behålla nuvarande kunder och göra dem nöjdare samt att rekrytera nya. Vi söker alltså en byrå som är kommersiell och stark på konverteringsdriven kommunikation, som kan se kundens hela köpprocess och resa, skapa en omnikanalstrategi, omsätta den till sömlös kommunikation och en positiv varumärkesupplevelse.
Byrån ska agera och ta ansvaret som Östgötatrafikens huvudbyrå, dvs. säkerställa att alla synergier omhändertas och ge övriga upphandlade byråer relevanta ramverk.
Östgötatrafiken producerar en del kreativt material själva, huvudsakligen inom film och foto. Ibland är det därför aktuellt att Östgötatrafiken och kommunikationsbyrån startar den kreativa processen tillsammans och att byrån därefter står för en del i kommunikationen och Östgötatrafiken för en annan del. Vi värdesätter därför ett flexibelt, nära och involverande samarbete.
Detta är en av fem upphandlingar inom området kommunikationstjänster som Östgötatrafiken planerar upphandla under vintern 2017/18.
De övriga områdena är:
Informationsproduktion,
Möteskommunikation,
Tidningsproduktion,
CRM-kommunikation.