464085-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Gaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av gas till Kriminalvårdens arbetsdrift
Referensnummer: 2019-11732
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården upphandlar ramavtal med ett antal ramavtalsleverantörer som kan tillgodose Kriminalvårdens löpande behov av gas under avtalsperioden.
Leveranserna sker dels gasflaskor, dels påfyllning av gasstation.
De enskilda leveransavtalen för varje verksamhetsställe avropas genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24110000 Industrigaser, 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen