464193-2018 - ÄndringSverige-Linköping: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ebbepark 803, Dynamiken Hus K,L1,L2
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt: Ebbepark
Ort: Linköping
Projektnummer: 803
Kvarter: Dynamiken
Hus: K, L01, L02
ABT 06
Totalentreprenader som är aktuella för denna upphandling:
— Bygg (inkl. schakt, mark, grundläggning, stomme, stomkomplettering)
— El
— VS
— VE
— Hiss
Denna upphandling omfattar tre byggnader varav ca:
Hus K (13500m2 BTA) består av garage (2000m2 BRA), skola (3000m2 BRA) och kontor (7000m2 BRA).
Hus L01 (2400m2 BTA) består av kontor och källare.
Hus L02 (3500m2 BTA) består av 51st lägenheter och källare.
För vinnande anbudsgivare kommer kontrakt tecknas enskilt med de två olika beställarna, Sankt Kors Fastighets AB och AB Stångåstaden. Syftet är dock att bedriva projektet gemensamt.
Preliminärt datum för utskick av denna upphandling: 2018-11-21