464194-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Transporter (utom avfallstransport)
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planerad upphandling - bussresor med chaufför
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyrbussar för skolutflykter, konferensresor och dylikt i Uppsalas närområde. Dagens ramavtal går ut 28.2.2020. Ny upphandling behövs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen