464252-2025 - Resultat
Sverige – Elinstallation av transformatorer – Ramavtal för totalentreprenader avseende om- och nybyggnation av mottagningsstationer för elkraftdistribution
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för totalentreprenader avseende om- och nybyggnation av mottagningsstationer för elkraftdistribution
BeskrivningUpphandlingen avser om- och nybyggnationer av mottagningsstationer för elkraftdistribution (0,4-145kV) inom Mälarenergis Elnäts verksamhetsområde i Västra Mälardalen. Detta inkluderar bl.a. markarbeten, byggnadsarbeten, elarbeten etc. Avrop kommer att baseras på totalentreprenader enligt ABT 06.
Intern identifierareDnr 2024/4
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45317200 Elinstallation av transformatorer
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000