464298-2026 - Resultat
Sverige – Reparation och underhåll av hissar – RAMAVTAL FÖR SERVICE- OCH REPARATIONSARBETEN - Teknikområde 15 Service Hissar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRAMAVTAL FÖR SERVICE- OCH REPARATIONSARBETEN - Teknikområde 15 Service Hissar
Beskrivning15. Hissar - service samt om- och tillbyggnationer Arbetena omfattar: - Tillsyn, service och övriga arbeten enligt bilaga 09.3-2, Beskrivning - Hissar Service, - Entreprenader vid om- och tillbyggnationer, - Hantera nödlarm dygnet runt från hissanläggningar (via beställarens utvalda central, idag SOS) samt evakuera personer som sitter fast i hissen. - Deltaga vid besiktning av hiss vid årliga besiktningar, och för att direkt åtgärda mindre fel/anmärkningar.
Intern identifierare202602
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50740000 Reparation och underhåll av hissar
Ytterligare klassificering (cpv): 42416100 Hissar, 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRAMAVTAL FÖR SERVICE- OCH REPARATIONSARBETEN - Teknikområde 15 Service Hissar