464411-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-2085 Hyra av bygg och anläggningsmaskiner
Referensnummer: TI 2018-2085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
För Telgekoncernen samt Södertälje kommun.
Hyra av maskiner och redskap inom nedan angivna produktgrupper:
— Byggmaskiner och tillbehör
— Betong och murbruksmaskiner
— Packningsmaskiner
— Byggställningar
— Mät och kontrollinstrument
— Liftar
— Personalvagnar/bodar och ev. mobila toaletter
— trädgårdsmaskiner
— pumpar
— el aggregat
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16000000 Jordbruksmaskiner, 38410000 Mätinstrument, 42122000 Pumpar, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42990000 Diverse specialmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen