464426-2021 - ÄndringSverige-Oxelösund: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal Revisionstjänster
Referensnummer: Inköp.21.8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sakkunniga biträden till:
- Kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunens nämnder, kommunstyrelsen samt fullmäktigeberedningar.
- Lekmannarevisorer till kommunens helägda bolag; Oxelösunds förvaltningsbolag AB (FÖRAB), Kustbostäder i Oxelösund AB och Oxelö Energi AB.
- Auktoriserad revisor till kommunens helägda bolag för lagstadgade revisioner.
Ersättningen för uppdraget är 700 000 SEK per år. I beloppet ingår inte ersättning för den auktoriserade revisorn.