Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdatasystem
Referensnummer: 2021-48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Frivillig förhandsinsyn avseende kostdatasystem för storkök. Avtalet tecknas med två (2) år och förlängningsoption med 1 + 1 år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48463000 Programvara för statistik, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kalmar kommun genomför en frivillig förhandsinsyn, med avsikt att teckna avtal för ett kostdatasystem för storkök. Kostdatasystemet ska hantera kommunens köks- och restaurangverksamheters kostplanering. Kostdatasystemet ska ge användaren möjlighet att på ett effektivt sätt planera näringsriktiga matsedlar samtidigt som Kalmar kommun ska kunna ha full kontroll på ekonomi och statistik. IT-stödet ska bland annat erbjuda support vid upphandling, ansökan av mjölkstöd samt uppföljning av livsmedelsavtal.