Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resursstöd inom det näringspolitiska området
Referensnummer: 0279/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71356000 Tekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Älvsbyns kommun behöver tekniskt konsultstöd vid olika former av kontakter med intressenter med hög teknisk kompetens, viss tekniskt etableringsverksamhet samt vid bedrivande av projekt där hög teknisk kompetens erfordras. Konsulten förväntas komplettera ordinarie personals kompetens varför god samverkan är av central betydelse
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen