464530-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal för tekniska konsulttjänster vid om-, till- och nybyggnadsprojekt
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster vid om-, till- och nybyggnadsprojekt
BeskrivningRamavtal under perioden 2024-01-01 – 2025-12-31 med option på 1 + 1 år för tekniska konsulttjänster inom avtalsområde: A. ARKITEKT B. VVS och SRÖ (styr, regler och övervakning) C. EL D. KONSTRUKTION E. MARK och LANDSKAP F. BRANDSKYDD G. BYGG H. PROJEKTLEDNING och KA (kontrollansvar) Avsikten är att ramavtal tecknas med tre (3) leverantörer för respektive avtalsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Föregående meddelande544608-2023
Intern identifierareÄ2023-6119
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster
BeskrivningRamavtal under perioden 2024-01-01 – 2025-12-31 med option på ett (1) + ett (1) år för tekniska konsulttjänster inom avtalsområde: A. ARKITEKT B. VVS och SRÖ (styr, regler och övervakning) C. EL D. KONSTRUKTION E. MARK och LANDSKAP F. BRANDSKYDD G. BYGG H. PROJEKTLEDNING och KA (kontrollansvar)
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde A. ARKITEKT
BeskrivningProjektering rörande ny-, om- och tillbyggnad samt underhåll av framför allt bostäder men även lokaler kan förekomma.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde B. VVS och SRÖ (styr, regler och övervakning)
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde C. EL
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde D. KONSTRUKTION
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde E. MARK och LANDSKAP
BeskrivningProjektering mark och landskap i anslutning till bostäder men även lokaler kan förekomma.
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde F. BRANDSKYDD
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde G. BYGG
BeskrivningUppdraget omfattar kontroll och besiktningar, som besiktningsperson eller biträde, i olika skeden i en entreprenad (granskning av handlingar, löpande kontroll, förbesiktning, slutbesiktning, garantibesiktning etc.).
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelRamavtal för tekniska konsulttjänster - avtalsområde H. PROJEKTLEDNING och KA (kontrollansvar)
BeskrivningKonsulten ska självständigt, utifrån fastlagda projektförutsättningar avseende klimat och miljö, kvalitet, teknik, tid och ekonomi, ansvara för byggprojekt inom nybyggnad, ombyggnad (underhåll) och tillbyggnad av främst bostäder men även lokaler kan förekomma.