464551-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Möbler för sjukvårdsändamål
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemsjukvårdssängar och relaterade produkter 2019
Referensnummer: 18RS8630
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är indelad i nio (9) stycken varugrupper:
1.Standardmadrass till hemsjukvårdssäng
2.Hemsjukvårdssäng
3.Sängryggstöd el med sidoplacerad motor
4.Förhöjningsklotsar för raka, smala ben
5.Förhöjningsklotsar för raka, breda ben
6.Förhöjningsklotsar för medar
7.Förhöjningsklotsar för sneda ben
8.Stöd- och vändhandtag monterat mot golv
9.Fristående lyftbåge
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192100 Sjukbäddar, 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av hemsjukvårdsängar, relaterade produkter, tillbehör och reservdelar till Hjälpmedel Västernorrland enligt beskrivning i Kravspecifikationen, Mall för upphandlingskontrakt och övrigt förfrågningsunderlag. Upphandlingen är indelad i nio (9) stycken varugrupper:
Standardmadrass till hemsjukvårdssäng
Hemsjukvårdssäng
Sängryggstöd el med sidoplacerad motor
Förhöjningsklotsar för raka, smala ben
Förhöjningsklotsar för raka, breda ben
Förhöjningsklotsar för medar
Förhöjningsklotsar för sneda ben
Stöd- och vändhandtag monterat mot golv
Fristående lyftbåge
Hjälpmedelsverksamheten har i uppdrag att lagerhålla och distribuera hjälpmedel till brukare i eget boende.