Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobila enheter med tillbehör och funktionsupprätthållande tjänster
Referensnummer: KLF2018/882
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrbottens e-nämnd avser att upphandla mobila enheter där avnämaren kan välja att antingen köpa mobil enhet (mobila enheter som köp) eller hyra mobil enhet (mobila enheter som tjänst).
Upphandlingen avser både hyr- och köpkoncept från en och samma leverantör varför anbud ska lämnas för bägge koncepten. Endast en leverantör kommer att antas.
Upphandlingen omfattar både mobiltelefoner och surfplattor med tillbehör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30213100 Bärbara datorer, 32250000 Mobiltelefoner, 64212000 Mobiltelefontjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen