Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljusdals kommun upphandlar omhändertagande av förorenad bark
Referensnummer: 11248
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser en avfallsmottagningstjänst, för omhändertagande av de förorenad bark. Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för behandling beroende på avfallets innehåll. Transport av massor kommer att handlas upp inom ramen för kommande schaktentreprenad, och ingår därför inte i föreliggande uppdrag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord, 90522200 Disponering av kontaminerad jord, 90522300 Behandling av kontaminerad mark
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen