Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Funktionsentreprenad fastighetsförvaltning i Stockholm
Referensnummer: 2020-00783/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63721500 Drift av passagerarterminaler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en funktionsentreprenad inom fastighetsförvaltning av Beställarens strategiska byggnader i Stockholm. Leverantören av entreprenaden ska initiera erforderliga åtgärder och välja arbetsmetod samt frekvens för att uppfylla funktionskraven och de acceptanskriterier som är kopplade till funktionskraven.
Funktionskraven avser såväl tekniska funktioner (tekniska funktionskrav) som administrativa i form av fastighetsförvaltning och ekonomisk redovisning (övriga funktionskrav och stödverksamhet). Visst övrigt stöd för fastighetsförvaltning som Beställaren driver i egen regi i Nynäshamn/Norvik och Kapellskär ska också kunna avropas mot rörlig ersättning (timpris).
Beställarens målsättning är att Leverantören härigenom ska agera som Beställarens egen drift- och förvaltningsorganisation och ta ett helhetsansvar för byggnaderna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63721500 Drift av passagerarterminaler, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 70332000 Tjänster avseende fast egendom som inte används för bostadsändamål, 70332200 Förvaltning av affärsfastigheter, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen