46475-2019 - ResultatSverige-Malmö: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av nytt intranät
Referensnummer: 18/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet är att teckna avtal med en leverantör, som tillgodoser Malmö stads behov av ett intranätpubliceringsverktyg/Content managementsystem (CMS) i form av en paketerad lösning för Microsoft Office 365 och SharePoint Online, dess införande och etablering samt ett flerårigt samarbete kring förvaltning och vidareutveckling av intranätet.
Avtalsperiod på tre (3) år med möjlighet att förlänga med först tre (3) år och ett (1) år. Maximal avtalslängd 7 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48321000 Programvara för datorstödd konstruktion (CAD), 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222200 Strategisk planering av informationssystem eller informationsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen