46480-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering av Bro över Fyrisån vid Kungsängsesplanaden, samt anslutande vägar
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering av bro och gata samt tillhörande vägar och tillstånd.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 71315000 Byggnadsteknik, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 71351900 Geologi, oceanografi och hydrologi, 71420000 Landskapsarkitektur, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen