464815-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Smartkortläsare
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - kortläsare TEID
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
upphandlingen av kortläsare som används till smarta kort inom Försvarsmakten och FMV. Smarta kort används inom Försvarsmakten och FMV för att säkerställa identifikation och autentisering av IT-systemanvändare samt för att verifiera trovärdigheten i digitala meddelanden och dokument genom digitala signaturer. Försvarsmakten använder främst externa kortläsare i sina IT-miljöer. Detta leder till att behovet av kortläsare är stort inom Försvarsmakten. Användandet av kortläsare sker i många olika miljöer, både i kontorsmiljö och i rent taktiska miljöer.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30233300 Smartkortläsare, 30233300 Smartkortläsare
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 28 000 000,00 SEK
exkl. moms