46484-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Installation av eldistributions- och kontrollapparater
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation H7 Hovgård
Referensnummer: HEMN 2023/00027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51112000 Installation av eldistributions- och kontrollapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Station H7 Hovgård belägen strax utanför centrala Halmstad ska byggas om. Entreprenaden omfattar i grova drag följande:
- Ny byggnad ska uppföras
- Nytt 12kV fördelningsställverk
- Nya 145kV apparater i två transformatorfack
- Ny kontrollutrustning för 12kV och 145kV
- Markarbete och justering av områdesstaket
- Rivning av befintlig byggnad med innehåll
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31214000 Ställverk, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 51112200 Installation av elkontrollutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen