464920-2020 - PlaneringSverige-Skövde: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik 2023 Flexlinjer Göteborg, Mölndal och Styrsö Donsö
Referensnummer: VT Flex 2023:5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västtrafik avser att på uppdrag av Göteborgs stad och Mölndals stad upphandla Flexlinjetrafik med trafikstart i juni 2023 med benämningen ” Trafik 2023 Flex Göteborg, Mölndal och Styrsö Donsö”
Denna upphandling omfattar Flexlinjetrafik i Göteborg och i Mölndal samt på Styrsö Donsö. Trafiken omfattar idag totalt ca: 42 tursatta fordon.
Flexlinjen kör i begränsade bestämda områden. Bussen stannar bara där någon bokat på- och avstigning. Trafikering sker huvudsakligen på dagtid på vardagar mellan 08.00 och 18.00 samt på lördagar mellan 09.00 och 15.00.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under hösten 2021.
Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd och slutförda förlängningsförhandlingar.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)