Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal byggtjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kiruna.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Ramavtalet avser att täcka beställarens behov av tjänster inom bygg. Med byggnadstjänster avses byggservice och mindre byggentreprenader såsom ombyggnadsarbeten. Ramavtalet är uppdelat i 2 anbudsområden: Område 1: Kirunabostäders samt Kiruna Näringsfastigheters fastigheter, Område 2: Kiruna kommuns verksamhetslokaler.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.