Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
För att täcka behovet av kött och charkprodukter, för i första hand äldreomsorgen, upphandlas ett begränsat urval av konventionellt producerade kött och charkprodukter där ekologiska alternativ saknas. Avtalet är en komplettering av avtalet Livsmedel grossist.