465065-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Båstad: Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Kontors-, skol-, lek- och förbrukningsmateriel.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Båstad.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av kontors-, skol-, lek- och föbrukningsmateriel.
Anbud kan lämnas på 1, 2 eller 3 delar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 14221000 Lera, 19400000 Textilgarn och -tråd, 22851000 Pärmar, 22852000 Mappar, 30192000 Kontorsmateriel, 30192100 Radergummin, 30192130 Blyertspennor, 30192131 Blyertspennor med stift som vrids eller trycks fram, 30192132 Blyertsstift, 30192133 Pennvässare, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30195900 Whiteboardtavlor och magnettavlor, 30195910 Skrivtavlor (whiteboardtavlor), 30197000 Mindre kontorsartiklar, 30197620 Skrivpapper, 30199230 Kuvert, 30199760 Etiketter, 30234000 Lagringsmedier, 30234300 Cd-skivor, 31440000 Batterier, 31510000 Elektriska glödlampor, 37821000 Penslar för konstnärsbruk, 37822000 Ritpennor, 37822100 Färgpennor, 39224210 Målarpenslar, 39241200 Saxar, 42994220 Lamineringstillbehör, 44810000 Färger, 44812220 Vattenburen färg, 44921100 Gips
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner