46508-2023 - ResultatSverige-Gislaved: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk
Referensnummer: 22-465-86
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kalkning av sjöar, vattendrag och våtmark till Gnosjö, Vaggeryd, Värnamo, Tranemo och Gislaved kommun
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Gislaveds kommun - utvärdering sker med förbrukningen per år
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym 65 miljoner
Gnosjö kommun- utvärdering sker med förbrukningen per år
Del nr: 2
Vaggeryds kommun- utvärdering sker med förbrukningen per år
Del nr: 3
Värnamo kommun- utvärdering sker med förbrukningen per år
Del nr: 4
Tranemo kommun - utvädering ske med förbrukningen per år. Beräknad förbrukning inkluderar ny doserare (Musån) som ännu inte är uppförd.
Del nr: 5