465090-2025 - Resultat
Sverige – Städning och renhållning – Städ 2025
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelStäd 2025
BeskrivningOmfattning Upphandlingen avser städtjänster på 26 objekt inom ett geografiskt område. Verksamheterna som upphandlas är förskolor, skolor, idrottshallar, bibliotek, kontor, fritidsgårdar, musik- och danslokaler, daglig verksamhet och äldreboenden. Inom varje anbudsområde finns möjligheten att avropa periodiska tjänster till de objekt med egen anställd städpersonal. Upphandlingen syftar till att teckna avtal för tjänsterna beträffande tjänsteområde SE (städning) enligt AFF 15, dessa beskrivs i handling 06.4 Tjänstebeskrivningar. Leveransstart planeras till 2025-10-01. För att tillgodose B:s krav på städning avser B att teckna avtal med en (1) leverantör. Utförligare uppgifter om omfattning av entreprenaden framgår av handling 06.2 Kontraktsformulär, punkt K0 och K1.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114349:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor