2. Förfarande
Förfarande
Titel: Elkraftsentreprenad m.m - Ryhov fördelningsstation
Beskrivning: Den upphandlande enheten ämnar att bygga ny fördelningsstation 52/12kV på fastighet Volten 1 Jönköpings kommun. Entreprenaden genomförs som totalentreprenad enligt ABT 06. Entreprenaden sker som delad entreprenad där mark och byggentreprenör lämnar över slutbesiktad stationsbyggnad. I elkraftsentreprenaden ingår inköp och inkoppling av 52kV GIS, 12kV ställverk och kontrollutrustning samt inkoppling av beställaren tillhandahållen krafttransformator 45/11,5 kV. För och efterarbeten i befintlig driftsatta anläggningar ingår i elkraftsentreprenad. Utöver ovan nämnda arbeten i Ryhov fördelning ingår även inkoppling och kabelarbeten av beställaren tillhandahållen krafttransformator 145/11,5 kV i Kärrarp Fördelning. Samordning med mark och byggentreprenör under projekteringsfas erfordras.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120489:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31214000 Ställverk