465214-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Geotekniska ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Geoteknisk konsult.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser utförande av geotekniska uppdrag/utredningar. Kommande avrop kommer i huvudsak omfatta uppdrag inom diverse entreprenad- och bostadsprojekt. Resultatet av uppdragen/utredningarna kommer att användas i kommande upphandlingar som baseras på AB04/ABT06. Uppdragen kommer i huvudsak omfatta nybyggnadsprojekt.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner