465230-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fuktsakkunniga konsulter
Referensnummer: 16/341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser fuktsakkunniga för uppdrag under hela projekttiden, från utredningsskede, projekteringsskede, produktionsskede till projektavslut.
AUA. 21 Översiktlig information om objektet
Jönköpings kommun, bolag och övriga deltagande myndigheter (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Fuktsakkunniga konsulter
Planerad avtalsstart är 2019-01-01.
AUA. 22 Objektets läge
Jönköpings- Habo- och Mullsjö kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen